تبلیغات
کانون هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید چمران اهواز - اخبار کانون

... تَعَالَوْاْ إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ ...
 • جمعی از اعضای هیات مدیره و هیات موسس کانون با حجت الاسلام سید محسن شفیعی، مسئول محترم نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه شهید چمران اهواز، دیدار و گفتگو کردند. در این دیدار صمیمی اعضای حاضر در جلسه به طرح دیدگاه های خود در رابطه با علت تشکیل کانون پرداختند و ضمن تاکید بر فراجناحی بودن این تشکل، نکاتی را در رابطه با استفاده از تجارب مدیران دوره های مختلف دانشگاه در حل مسائل جاری مطرح نمودند.  مسئول محترم نهاد نیز ضمن استقبال از تشکیل کانون، نکاتی را در رابطه با نحوه تعامل مثبت با مدیران اجرایی متذکر شدند و خواهان آن گردیدند که فعالیت های کانون به گونه ای ساماندهی شوند که ضمن حمایت از مدیران اجرایی، نقد عملکرد مدیران همراه با ارائه پیشنهادات  مشفقانه باشد و انتقال تجربیات فارغ از وابستگی های جناحی صورت گیرد.(1393/11/13)

===============================================================

 • نشست هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید چمران اهواز  با حضور دکتر محمد رعایایی سرپرست این دانشگاه برگزار شد.

  به گزارش روابط عمومی دانشگاه شهید چمران اهواز ،در این نشست که یکشنبه 23فروردین در محل سالن جلسات این دانشگاه برگزار شد دکتر محمد رعایایی سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز با تقدیر از حضور اساتید دانشگاه در این نشست گفت: بی شک این حضور به دور از تمایم مسایل صنفی و در محیطی علمی به پیشرفت دانشگاه شهید چمران کمک خواهد کرد.

  وی ادامه داد: حضور اعضای هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید چمران اهواز و انتقال تجارب این اساتید به مدیران جدید فرصتی است که باید از آن استفاده کرد.

  سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز با اشاره به فرا رسیدن شصتمین سالگرد تاسیس این دانشگاه تاکید کرد: تجربیات اساتید و حضور مدیران پیشین دانشگاه شهید چمران در کنار مدیران جدید موجب خواهد شد امسال مراسمی در خور این دانشگاه برگزار شود .

  دکتر رعایایی گفت: مجموعه مدیریتی دانشگاه چمران اهواز از  ارایه تمامی نظرات اساتید این دانشگاه که موجب ارتقاء جایگاه دانشگاه شیهد چمران شود استقبال خواهد کرد.

  وی بر آسیب شناسی مسایل و در کنار آن ارایه راهکار جهت حل مشکلات تاکید کرد و افزود : تنها آسیب شناسی مسایل مهم نیست و باید به گونه ای عمل شود که در کنار این گونه نظرات  راهکار های علمی نیز برای حل  مشکلات ارایه شود.

  سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار کرد:  اساتید دانشگاه باید به گونه ای عمل کنند که راهکارهایی علمی در سطح وزارت علوم ارایه دهند و اینگونه ایده ها تنها می تواند توسط افراد با تجربه دانشگاه ها ارایه شود.

  دکتر رعایایی گفت: دانشگاه  شهید چمران اهواز باید به جامعه به عنوان مرکزی علمی و محیطی کارشناسی معرفی شود که این محیط خواستار تغییرات راهگشا برای جامعه است.

  وی با اشاره به افزایش تعداد پذیرش دانشجویان در مقطع دکترا در دانشگاه های آزاد اظهار کرد: تعداد پذیرش دانشجو در این مقطع به شدت در دانشگاه آزاد کشور افزایش یافته که ابعاد مختلف این مساله می تواند از نظر علمی مورد بررسی قرار گیرد.

  سرپرست دانشگاه شهید چمران اهواز بیان کرد: یکی از مشکلات حال حاضر این دانشگاه کمبود امکانات است در حالی که توقعات از این دانشگاه به عنوان یکی از قطب های علمی کشور بسیار زیاد است .

  در ادامه دکتر مجید نبی پور عضو هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز گفت: کانون هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید چمران اهواز در سال 92 با حضور هفت نفر از اساتید این دانشگاه تشکیل شد .

  وی با اشاره به برخی از اهداف این کانون بیان کرد: مهمترین اهداف کانون ادوار دانشگاه شهید چمران اهواز ،بهره گیری از تجارب موثر اعضاء ،پیشبرد اهداف علمی و فرهنگی جمهوری اسلامی در دانشگاه ،مشورت دادن در برنامه ریزی های استراتژیک دانشگاه در جهت گسترش آموزش عالی در استان،ارایه مشاوره و کمک به مدیران دانشگاه به منظور تعمیم و تعمیق روابط علمی و پژوهشی در دانشگاه های استان و ایران ،ارتباط مستمر با مدیران استانی و ملی به منظور رفع نیاز های کلان علمی و تحقیقی و سایر موارد است.

  عضو هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید  چمران اهواز ادامه داد: در این کانون دو نوع عضو اصلی و افتخاری وجود دارد که اعضای اصلی شامل افرادی است که در مقاطعی از زمان عضو هیات رئیسه دانشگاه بوده و در زمان تشکیل نیز  عضو دانشگاه باشند و اعضای افتخاری نیز شامل اساتید از تمامی دانشگاه های کشور است. (لینک کامل خبر و تصاویر) (23/1/1394)

==========================================================

 • آقای دکتر صفایی مقدم رئیس اسبق دانشگاه شهید چمران اهواز و مسئول فعلی اتاق فکر استان خوزستان در جلسه ای که به دعوت کانون ادوار هیات رئیسه دانشگاه صورت گرفته بود حضور یافتند و در محل دانشکده مهندسی با اعضای هیات مدیره این کانون دیدار و گفتگو کردند. طی این دیدار ابتدا اعضای هیات مدیره به طرح دیدگاه های خود در رابطه با اهداف و خط مشی کانون پرداختند و ضمن تاکید بر فراجناحی بودن فعالیت های کانون، مشارکت فعال همه طیف های فکری در برنامه های کانون را با حفظ سلائق و دیدگاه های سیاسی خود خواستار شدند. در ادامه، مسئول اتاق فکر استان نیز ضمن ارائه مطالبی، همه دیدگاه های مطرح شده را ارزشمند دانستند و آنها را در جهت رشد و تعالی جایگاه دانشگاه بسیار موثر قلمداد نمودند. ایشان همچنین آمادگی خود را در همراهی با فعالیت های کانون اعلام و تاکید نمودند که این موضوع را به سایرین هم توصیه خواهند نمود. در پایان جلسه نیز ایشان توضیحات مفصلی را در رابطه با تشکیلات و فعالیت های "اتاق فکر استان خوزستان" ارائه نمودند که با اسقبال حاضرین مواجه شد. اعضای هیات مدیره کانون نیز آمادگی متقابل خود را برای همه گونه همکاری با اتاق فکر استان اعلام نمودند. (02/02/1394) 

==========================================================

 •  به مناسبت حلول ماه مبارک رمضان و در ادامه سلسله نشست های کانون ادوار هیات رئیسه، اعضای کانون در یک ضیافت افطار، که در 29/03/1394 مصادف با دومین شب ماه مبارک رمضان برگزار شد، گرد هم آمدند و به بحث وتبادل نظر در خصوص مسائل مختلف دانشگاه پرداختند.

  در این مراسم که در محل دانشکده مهندسی برگزار شد ابتدا نماز جماعت به امامت حجت الاسلام حاج محسن شفیعی، مسئول محترم دفتر نمایندگی مقام معظم رهیری در استان، اقامه گردید و پس از صرف افطار، حاضرین به طرح دیدگاه های خود پرداختند. در ابتدای این نشست حجت الاسلام شفیعی ضمن ارائه سخنانی اهمیت ماه مبارک رمضان را یادآور شدند و بر اهمیت انس با قرآن کریم تاکید ورزیدند. ایشان یکی از برکات انس با قرآن را ایجاد الفت و دوستی بین برادران ایمانی دانستند و بر این امر مهم توصیه و تاکید نمودند.

  سپس دبیر کانون گزارشی از فعالیت های شورای مرکزی کانون را در چند ماهه اخیر ارائه نمودند. برخی دیگر از اعضای شورای مرکزی نیز گزارشی از فعالیت های خود ارائه کردند. در این گزارش ها تاکید گردید که فعالیت های شورای کانون تا این مقطع عمدتا برشناساندن کانون و تبیین اهداف آن به مجموعه های تصمیم گیر و تثبیت جایگاه آن متمرکز بوده است ولی کانون قصد دارد با گسترش دامنه فعالیت های خود به مراحل جدی تر وظایف خود که در اساسنامه آن پیش بینی شده وارد شود.  در همین رابطه چند محور برای شروع از طرف دبیر کانون مطرح و از اعضای کانون درخواست شد که نقطه نظرات خود را در رابطه با محورهای پیشنهادی و یا سایر محورهایی که قابلیت طرح و پیگیری از طرف کانون را دارند مطرح نمایند. باقیمانده زمان جلسه نیز به طرح دیدگاه ها در رابطه با محورهای پیشنهادی سپری گردید. (31/03/1394)    

=============================================

 •  در روز یکشنبه مورخ 7/4/94 شورای کانون ادوار هیات رئیسه دانشگاه شهید چمران اهواز تشکیل جلسه داد و در آن تصویب گردید تا ضمن مکاتبه با مقام عالی وزارت و دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی آمادگی کانون در رابطه با مشورت دهی جهت تصمیمات آینده وزارت در امور دانشگاه های استان اعلام گردد. همچنین مقرر شد که اعضای شورا اطلاعات لازم را جهت ارائه پیشنهادات مناسب به منظور تدوین چشم انداز آتی دانشگاه و اولویت بندی نیازهای آینده فراهم نمایند.(8/4/1394)

  =============================================

 • دومین مجمع عمومی کانون هیات رئیسه ادوار دانشگاه در سه شنبه شب مورخ 15/10/1394 در محل دانشکده مهندسی برگزار شد. در این نشست که با حضور اکثریت اعضای مجمع تشکیل شد، پس از تلاوت آیاتی از کلام الله مجید، ابتدا آقای دکتر نبی پور، رئیس هیات مدیره، ضمن تشکر از حضور حاضرین و اعلام مراتب عذرخواهی چند تن از آعضای غایب که بنا به دلایل مختلف موفق به شرکت در جلسه نشده بودند، به بیان فعالیت های هیات رئیسه کانون در یکسال گذشته پرداخت. ایشان ضمن ارائه این گزارش، کندی حرکت فعالیت های کانون را تا حدودی طبیعی دانست و آن را معلول نوع نگاه مسئولین و مدیران به این کانون و عدم اقدام عملی برای استفاده از تجارب اعضای آن اعلام نمود. ایشان همچنین وزن و جایگاه رفیع اعضای کانون را از دیگر عوامل تاثیر گذار بر این روند دانست که باعث می شود هر گونه اقدامی را به صورت کاملا سنجیده و با لحاظ کردن جوانب مختلف آن انجام دهند.

        در ادامه این جلسه بعد از استماع گزارشات مسئول مالی و بازرس کانون، آقایان دکتر بصیرزاده و دکتر معزی، سخنران مدعو این جلسه آقای دکتر نداف عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی، مطالبی را در خصوص مفهوم سازمان و تعاریف مبتنی بر آن ارائه کردند و فعالیت های کانون را در چارچوب این تعاریف ارزیابی نمودند. سپس برخی از اعضای حاضر در جلسه سوالاتی را در خصوص مطالب ارائه شده بیان داشتند که آقای دکتر نداف به آنها پاسخ دادند.

سپس اعضا به طرح دیدگاه های خود در خصوص خط مشی کانون در سال پیش رو پرداختند و چگونگی ادامه کار کانون را مورد بحث و بررسی قرار دادند. بر این اساس قرار شد دو کارگروه تحت عنوان "کارگروه آموزشی و پژوهشی" و "کارگروه پشتیبانی، دانشجویی و فرهنگی" تشکیل شوند و هر یک از کارگروه ها اصول حرکت آینده کانون و دانشگاه را به صورت تخصصی تر مورد بررسی قرار دهند. در انتها نیز به صرف شام از حاضرین پذیرایی به عمل آمد.(متن صورتجلسه و تصاویر)(15/10/1394)  


===============================================================


 • اعضای شورای مرکزی کانون هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید چمران در مورخه 1394/12/02 با آقای دکتر خواجه ریاست محترم دانشگاه دیدار کردند. در این نشست صمیمانه که برخی از اعضای هیات موسس کانون نیز حضور داشتند، ابتدا آقای دکتر نبی پور ضمن تشکر از برگزاری این نشست، به بیان اجمالی تاریخچه شکل گیری کانون پرداختند و یادآور گردیدند که این کانون تلاش دارد که فارغ از جناح بندی های مرسوم سیاسی و با احترام به تفاوت آراء و دیدگاه ها، تجارب اجرایی مدیران ارشد دانشگاه را در ادوار مختلف تاریخی، جمع بندی نموده و آنها را در اختیار مدیران حال حاضر قرار دهد تا از این رهگذر به مسئولیت اخلاقی و حرفه ای خود در خصوص ارتقاء نقش و جایگاه دانشگاه در تحولات علمی و اجتماعی ادای دین بنماید. ایشان بر این نکته تاکید نمودند که اعضای کانون انجام این مهم را یک وظیفه قلمداد می نمایند و هیچ پاداش یا منفعت شخصی یا صنفی را در قبال آن انتظار نخواهند داشت. ایشان همچنین اظهار داشتند که درگیری شدید مدیران اجرایی ارشد در مسائل روزمره دانشگاه غالبا فرصت تفکر و برنامه ریزی را از این عزیزان سلب می نماید و به همین دلیل مجموعه اعضای کانون، که هریک در برهه ای از زمان متولی بخشی از مسئولیت های اجرایی کلان دانشگاه بوده اند، می تواند به مثابه یک اتاق فکر به مدیران فعلی و آتی دانشگاه در اتخاذ تصمیمات مدیریتی کمک فکری نمایند.
در ادامه این نشست هریک از اعضای حاضر در جلسه به صورت مختصر به طرح دیدگاه های خود در رابطه با مسائل مبتلابه دانشگاه پرداختند و در رابطه با چگونگی تعامل فکری با مدیران دانشگاه در خصوص مشکلات موجود، راه کارهایی را پیشنهاد دادند. به این منظور پیشنهاد شد که تعامل فکری با کانون از یکی از طرق زیر صورت گیرد:
1. برگزاری جلسات همفکری رئیس دانشگاه یا معاونین ایشان با روسا یا معاونین قبلی در خصوص مسائل مختلفی که در تمام دوره ها گریبانگیر مدیران بوده است و اخذ مشاوره مستقیم در قالب این نشست ها.
2. تعیین محورهایی از اهم مشکلات موجود و اعلام آنها به کانون به منظور
انجام بررسی های کارشناسی و اعلام نظر در یک بازه زمانی معین،
3. چنانچه مدیران ارشد دانشگاه بنا به هردلیلی فرصت یا تمایل به استفاده ار دو راهکار قبلی را نداشته باشند، می توانند از نقطه نظرات و رهنمودهای ارائه شده توسط کانون که در فواصل زمانی مشخص و به صورت جمع بندی شده در قالب بیانیه های کانون انتشار می یابند بهره گیری نمایند.

در خاتمه این دیدار ریاست محترم دانشگاه ضمن ابراز خوشحالی از دیدار با اعضای کانون، وجود این جمع را فرصت مغتنمی دانستند که باید از ظرفیت های موجود در آن حداکثر بهره لازم صورت گیرد. ایشان ضمن استقبال از تعاملات فکری با اعضای کانون، برخی از چالش هایی را که در حال حاضر بعنوان مهمترین دغدغه های رئیس دانشگاه مطرح هستند به عنوان مثال مطرح نمودند که عبارتند از:

1. عدم وجود انگیزه کافی در مدیران رده های مختلف اجرایی
2. عدم توجه کافی به جایگاه و اهمیت دانشگاه در سطح کشور و در سطح وزارتخانه و علل آن
3. نحوه نامناسب هزینه کرد بودجه گرنت پژوهشی
4. تورم نیروی انسانی در بخش های مختلف دانشگاه و توزیع نامتقارن آن در قسمت های مختلف
5.نامناسب بودن امتیازات پژوهشی یک دوره طولانی مدت برای ارتقاء اساتید
6. نقاط ضعف اساسی موجود در رابطه با مسئله رتبه بندی دانشگاه ها
7. مسائل و مشکلات مرتبط با قطب ها
8. سایر موارد
ایشان ابراز امیدواری کردند که با همفکری و تعامل مثبت با کلیه اقشار دانشگاهی و به کمک اعضای کانون، بتوانند بر برخی از مشکلات موجود فائق آیند. (تصاویر) (1394/01/02)

  

Admin Logo
themebox Logo