تبلیغات
کانون هیات رئیسه ادوار دانشگاه شهید چمران اهواز - همه روسای دانشگاه شهید چمران از آغاز تاکنون

... تَعَالَوْاْ إِلَى كَلَمَةٍ سَوَاء بَیْنَنَا وَبَیْنَكُمْ أَلاَّ نَعْبُدَ إِلاَّ اللّهَ ...

 

دانشگاه "جندی شاپور" با نام ابتدایی " گندی شاپور" مهرماه 1334 با یک دانشکده کار خود را آغاز کرد و پس از چند سال با گسترش رشته ها از دانشگاه علوم پزشکی اهواز تفکیک شد. این دانشگاه بعدها با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی، به پاس رشادت های دکتر مصطفی چمران که بخش‌هایی از آن را پایگاه فرماندهی خود در دوران هشت سال دفاع مقدس قرار داده بود، به "دانشگاه شهید چمران اهواز" تغییر نام یافت.

در این مطلب  مروری شده است بر نام و گوشه ای از سوابق افرادی که در طول این مدت بر کرسی ریاست این دانشگاه تکیه زده اند.

لازم به ذکر است که "گندی شاپور" برگرفته از نام دانشگاهی تاریخی بود که در زمان شاپور اول در دوره ساسانی در خوزستان بنا نهاده شد. درستپاد جبریل (وزیر بهداری در دوره پادشاهی شاپور اول فرزند اردشیر بابكان)، جورجیس بن بختیشوع و جبرئیل بن بختیشوع ( پسر جورجیس بن بختیشوع) از روسای این دانشگاه تاریخی بودند.

- دکتر محمد کار ( یکم فروردین ماه 1335 تا 29 خردادماه 1340)

متولد 1285؛ دانش آموخته مدرسه طب تهران بود که تحصیلاتش را در برلین و پاریس تکمیل کرد. وی مدتی به تدریس بافت شناسی و آسیب شناسی در دانشگاه تهران پرداخت و پس از سفری چندساله به اروپا و بازگشت به ایران، مامور تاسیس دانشکده پزشکی جندی شاپور در اهواز شد.

- دکتر علی اصغر عمید (30 خردادماه 1340 تا 27 اردیبهشت ماه 1345)

- دکتر تراب مهرا (28 مردادماه 1345 تا 31 مرداد 1347)

وی با حکم ماموریت ار وزارت فرهنگ به خوزستان آمد و همراه با دکتر محمد کار در مطالعات تاسیس دانشکده در اهواز به جای آبادان(که محل ابتدایی دانشگاه در نظر گرفته شده بود) نقش داشت.

- دکتر داوود کاظمی (یکم شهریورماه 1347 تا 31 شهریورماه 1349)

- دکتر عباس جامعی(یکم مهرماه 1349 تا پیروزی انقلاب اسلامی)

وی دارای دکتری اقتصاد و نخستین رئیس مرکز آمار ایران بود؛ بسیاری از اقدامات عمرانی انجام شده پیش از انقلاب در دانشگاه به زمان تصدی گری وی منصوب می شود. دکتر جامعی سال های آخر عمرش را در خارج از کشور سپری کرد و در همان جا دار فانی را وداع گفت.

- دکتر منوچهر دوایی(از سال 1357 تا 1358)

دکتر دوایی متولد ۱۳۱۵ در تهران، فوق تخصص جراحی با گرایش جراحی اطفال، جراحی سرطان و جراحی دستگاه گوارش و نخستین رئیس دانشگاه اهواز پس از انقلاب اسلامی است. وی عضو تیم پزشکی امام خمینی(ره) و همچنین جراح شهید مصطفی چمران بود.

دکتر دوایی عضو فرهنگستان علوم پزشکی ایران و از اساتید پیشکسوت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تهران است.

پس از دکتر دوایی، مهندس قطب دارای فوق لیسانس کشاورزی و سپس محمد معروف مشاط دارای دکتری فیزیک هسته ای برای مدتی سرپرستی دانشگاه را عهده دار شدند.

- مهدی قائم مقامی ( از یکم فروردین ماه 1359 تا 21 آبان ماه 1360)

دانش آموخته فیزیک و جزو روسای دانشگاه شهید چمران در سال های جنگ تحمیلی محسوب می شود که پس از سرپرستی مشاط، به این سمت منصوب شد.

- مهندس محمدصادق نجفی ( 15 مهرماه 1360 تا 22 آبان ماه 1363)

وی دارای فوق لیسانس مهندسی کشاورزی و عضو هیئت علمی دانشگاه رامین خوزستان بود. در زمان تصدی او دانشگاه در تعطیلی به سر می برد.

- دکتر عبدالرسول کاظم پور( 22 آبان ماه 1363 تا 6 تیرماه 1369)

متولد 1329 در شهرضا و دارای مدرک دکتری شیمی فیزیک از انگلستان است. وی پس از دانشگاه اهواز تا سال 1375 رییس دانشگاه فردوسی مشهد و تا 1377 رییس دانشگاه بین المللی امام خمینی (ره ) و مشاور وزیر علوم بود. دکتر کاظم پور هم اکنون به عنوان عضو شورای اسلامی شهرضا، نائب رئیس شورای اسلامی استان اصفهان و عضو شورای عالی استان ها مشغول به فعالیت است.

آغاز ریاست وی مدتی پس از بازگشایی دانشگاه ها و در دوران دفاع مقدس بود که تا یک سال پس از جنگ هم ادامه داشت. در زمان تصدی وی، توسعه برخی پروژه ها در دانشگاه انجام شد.


- دکتر خسرو نادران طحان ( 6 تیرماه 1369 تا 29 آبان ماه 1372)


وی متولد 1329 در دزفول و دارای مدرک دکتری مهندسی مکانیک از انگلستان است. وی پیش از ریاست، سرپرستی شاخه شمالی دانشگاه در دزفول( 1359 تا 1360) و همچنین معاونت آموزشی دانشگاه شهید چمران(1360 تا 1362) را بر عهده داشت.

احیای شاخه جنوبی دانشگاه شهید چمران در خرمشهر و بهره برداری از دانشکده مهندسی از جمله اقدامات زمان ریاست وی محسوب می شود.

- دکتر علی عنایت( از 29 آبان ماه 1372 تا 13 آذرماه 1372)

وی متولد 1330 در خرم آباد و دارای مدرک دکتری برق گرایش الکترونیک است. وی نماینده مردم خرم آباد در مجلس سوم (1367 تا 1371) بود و علاوه بر دانشگاه شهید چمران اهواز، ریاست دانشگاه های نفت تهران، شهید بهشتی، لرستان و دانشگاه بین المللی چابهار را در کارنامه خود دارد.

- دکتر نصرت الله ضرغام ( از 13 آذرماه 1372 تا 16 شهریورماه 1374)

او دارای دکتری جنگلداری از اتریش و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است. ریاست دانشگاه پیام نور، دانشگاه شاهد، پردیس بین الملل دانشگاه تهران در منطقه آزاد کیش، ریاست هیات نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاونت صندوق حمایت از پژوهشگران کشور در کارنامه کاری این رئیس سابق دانشگاه اهواز دیده می شود.

- دکتر منصور سیاری ( از 16 شهریورماه 1374 تا 24 مردادماه 1379)

وی دارای دکتری تخصصی پاتولوژی دامپزشکی و نخستین رئیس دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران بوده است. دکتر سیاری هم اکنون عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز است.- دکتر عبدالمهدی بخشنده ( از 24 مردادماه 1379 تا 2 اردیبهشت ماه 1380)


<b>دکتر عبدالمهدی بخشنده</b>

این استاد خوزستانی، دارای دکتری فیزیولوژی گیاهان زراعی و عضو هیئت علمی دانشگاه كشاورزی و منابع طبیعی رامین است. فعالیت به عنوان معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزارت کشاورزی و معاون بنیاد مستضعفان در سوابق دکتر بخشنده به چشم می خورد.- دکتر مسعود صفایی مقدم (2 اردیبهشت ماه 1380 تا 2 آذرماه 1384)


متولد بهبهان، دارای دكتری فلسفه تعلیم و تربیت گرایش فلسفه تعلیم و تربیت اخلاقی از استرالیا و از جمله روسای بومی این دانشگاه مادر خوزستان بوده است. او هم اکنون عضو هیئت علمی گروه علوم تربیتی دانشگاه شهید چمران است. آیین پنجاهمین سالگرد تاسیس دانشگاه شهید چمران اهواز زمان تصدی گری وی برگزار شد.- دکتر سید محمدحسین نوری موگهی (2 آذرماه 1384 تا 28 شهریورماه 1386)

متولد 1328 در اهواز، دارای دكتری تخصصی در رشته بافت شناسی و جنین شناسی پزشكی و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران است.

دبیری هیأت ممتحنه و ارزشیابی رشته بافت‌شناسی در دبیرخانه‌ی شورای علوم پایه پزشكی، بهداشت و تخصصی وزارت بهداشت، عضویت در هیأت ممتحنه و ارزشیابی رشته بافت‌شناسی و مدیر‌یت امور پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی تهران در کارنامه او دیده می شود.- دکتر مرتضی زرگر شوشتری (از 28 شهریورماه 1386 تا 13 مردادماه 1389)


این استاد دانشگاه شهید چمران متولد بهمن ماه 1329، دارای دکتری فیزیک گرایش ماده چگال از امریکا است. او از جمله رئیسانی است که چهره و سوابق علمی بسیار بیش تر از سمت های اجرایی، در رزومه اش خودنمایی می کند.- دکتر حسن مروتی ( از 13 مردادماه 1389 تا 26 اسفند 92)


متولد 1345، دارای دکتری تخصصی بافت شناسی و عضو هیئت علمی دانشکده دام پزشکی دانشگاه شهید چمران است. وی تمام مراحل تحصیل خود را در دانشگاه شهید چمران سپری کرده است.

سرپرستی موسسه تحقیقات واكسن و سرم سازی رازی شعبه اهواز، ریاست شورای نظام دامپزشكی استان خوزستان و تصدی گری معاونت های پژوهشی و اداری مالی دانشگاه شهید چمران از جمله سوابق او بوده است.

تحقق بخشی دیگر از طرح جامع توسعه دانشگاه، گسترش رشته ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی و راه اندازی پردیس دانشگاه شهید چمران را می توان از جمله برخی اقدامات انجام شده در زمان ریاست او نام برد. همچنین تدفین پیکر 2 شهید گمنام هشت سال دفاع مقدس در دانشگاه و احداث یادمان شهدا در زمان تصدی وی محقق شد.- دکتر محمد رعایایی اردکانی ( از 26 اسفند 92  تا آبان 1394)


دکتر رعایایی استاد گروه زیست شناسی دانشگاه شهید چمران و دارای دکترای تخصصی میکروب شناسی است. وی در کنار سوابق علمی، سوابق اجرایی متعددی از جمله مدیرگروه بیولوژی، ریاست دانشکده علوم و معاون آموزشی دانشگاه شهید چمران اهواز(به مدت نزدیک به 10 سال) را در کارنامه خود دارد.- دکتر غلامحسین خواجه (از آبان 1394 تاکنون)


دکتر غلامحسین خواجه عضو هیئت علمی و استاد دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز  است و در گذشته  ریاست دانشگاه خلیج فارس ،  ریاست  واحد پیام نور و دانشگاه آزاد اسلامی مرکز بوشهر و دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز را  برعهده داشته است.

Admin Logo
themebox Logo